Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση
Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αξκός των συμμοριτών εφονεύθη 21 ετών στην Κορέα το 1951 αφού είχε τελειώσει και Δάσκαλος. Εμένα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ πάντως ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ...!!!!!!!

Πήγαινε κάτω

Αξκός των συμμοριτών εφονεύθη 21 ετών στην Κορέα το 1951 αφού  είχε τελειώσει  και  Δάσκαλος. Εμένα  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ  πάντως  ΔΕ ΜΟΥ  ΒΓΑΙΝΟΥΝ ...!!!!!!!   Empty Αξκός των συμμοριτών εφονεύθη 21 ετών στην Κορέα το 1951 αφού είχε τελειώσει και Δάσκαλος. Εμένα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ πάντως ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ...!!!!!!!

Δημοσίευση  ΔΑΙΔΑΛΟΣ Τρι Μαρ 18, 2014 11:00 am

Ο Μακεδόνας ήρωας στρατιώτης που έσωσε την κατάσταση στο ύψωμα 381 στην Κορέα
Μόλις είχε αποφοιτήσει από την Παιδαγωγική Ακαδημία, πήρε μέρος στον ελληνικό εμφύλιο σαν αξιωματικός του ΔΣΕ. Συνελήφθη αιχμάλωτος από τον τακτικό στρατό. Αφού τελείωσε ο εμφύλιος, για να μπορέσει να «ξεπλύνει τη ντροπή» (πώς να διοριστεί δάσκαλος στη μετεμφυλιακή Ελλάδα ένας κομμουνιστής; ), πήγε εθελοντής με το ΕΚΣΕ στην Κορέα. Αφού πολέμησε γενναία σκοτώθηκε, σε ηλικία 21 ετών στις 30 Ιανουαρίου 1951, ηρωικά μαχόμενος στο ύψωμα 381. .................

Τα  στοιχεία αντλούνται  από  εδώ    η  οποία  είναι  ιστοσελίδα  εκαπαιδευτικών  (!!!!!! ή  βάλτε  εσείς   όσα   θαυμαστικά  θέλετε )  και  μάλιστα  με  την  υποσημείωση  ότι   ο εν λόγω  φονευθείς ήταν πρωτοξάδελφος του διαχειριστή της ιστοσελίδας.
ΔΑΙΔΑΛΟΣ
ΔΑΙΔΑΛΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 2845
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010
Τόπος : daidalakos@yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα
» K. Ρηγόπουλος: O δάσκαλος που έγραψε στα ΠΑΠΑΡΙΑ του τους συμμορίτες στο Τσοτύλι
» Ποιός ιστορικός ΕΙΧΕ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ να καταγράψει τα σαμποτάζ που κάνανε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΙ τους οι Άγγλοι στην Ελλάδα ;;;;;;;
» Βρετανικά αρχεία αποκαλύπτουν: Οι Άγγλοι ήθελαν να βγάλουν τον Γρίβα Ταγματασφαλίτη του κερατά για να τον δυσφημούν στην Κύπρο ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΓΑΜΗΣΕΙ
» Πώς ένας "καπετάνιος" του ΕΛΑΣ καταδίκασε εις θάνατον γυναίκα που είχε κλέψει απόρρητα Γερμανικά σχέδια και τα είχε για το Ζέρβα
» Καλησπέρα και από εμένα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης