Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση
Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Άνοιξις 1940 : Oι Φαλαγγίται της Ε.Ο.Ν. ετοιμάζονται για τον επερχόμενο πόλεμο. Η αριστοτεχνική προπαρασκευή του Έθνους από τον Ι. Μεταξά

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Άνοιξις 1940 : Oι Φαλαγγίται  της  Ε.Ο.Ν. ετοιμάζονται για τον επερχόμενο πόλεμο. Η αριστοτεχνική προπαρασκευή του Έθνους από τον Ι.  Μεταξά Empty Άνοιξις 1940 : Oι Φαλαγγίται της Ε.Ο.Ν. ετοιμάζονται για τον επερχόμενο πόλεμο. Η αριστοτεχνική προπαρασκευή του Έθνους από τον Ι. Μεταξά

Δημοσίευση  ΔΑΙΔΑΛΟΣ Τετ Νοε 06, 2013 10:07 am


Αναμνήσεις από το «Οχι»


Κύριε διευθυντά,
Τελευταίως πολλά έχουν γραφεί στην εφημερίδα σας, είτε από αρθρογράφους είτε από αναγνώστες, για το αν ο Ι. Μεταξάς είχε ετοιμάσει την Ελλάδα για τον πόλεμο και εάν ήταν αυτός που είπε το «Οχι». Επικροτώ πλήρως τη λαμπρή επιστολή του υποναυάρχου Π.Ν. ε.α. κ. Σ. Γεωργιάδη στην «Κ» της 29ης Σεπτ., και επειδή συμβαίνει, λόγω της ηλικίας μου, να έχω ζήσει στη Θεσσαλονίκη τις παραμονές του πολέμου και να έχω ζωντανότατες τις εξής προσωπικές μου αναμνήσεις, τις οποίες κρίνω σκόπιμο να θέσω υπόψη των αναγνωστών σας:

1. Την άνοιξη του 1940 ο Μεταξάς προέβη σε επιστράτευση εφέδρων αξιωματικών και οπλιτών κάποιων ειδικοτήτων, μερικοί από τους οποίους δεν απολύθηκαν μέχρι την έναρξη του πολέμου. Αυτοί, κατά τη διάρκεια της επιστράτευσής τους έκαναν πολεμικές ασκήσεις και εκπαιδεύτηκαν σε νέα όπλα.

2. Την άνοιξη του 1940 ο Μεταξάς διέταξε να ετοιμαστούν καταφύγια για τον λαό για την περίπτωση βομβαρδισμών. Oλοι οι νέοι, που αναγκαστικά ανήκαμε στην Εθνική Οργάνωση Νεολαίας, πηγαίναμε με στολή σκαπανέα ή φαλαγγίτη στα κτίρια που είχαν επιλεχθεί ως καταφύγια και στις εισόδους των οποίων τοποθετούσαν σακιά με άμμο. Στην περιοχή της Ανατολικής Θεσσαλονίκης, όπου κατοικούσαμε, εγώ ως σκαπανέας και ο αδελφός μου ως φαλαγγίτης, δεχόμασταν οδηγίες για το πώς να διευκολύνουμε, σε περίπτωση συναγερμού, την είσοδο του κοινού στα καταφύγια των οδών Μαυροκορδάτου και Κριεζώτου. Οι σειρήνες τακτικά ηχούσαν δοκιμαστικά, για να συνηθίσει ο λαός στην ιδέα του συναγερμού σε καιρό πολέμου.

3. Στη γειτονιά μας, στην οδό Βικοπούλου 4, υπήρχε ένα κτίριο, το οποίο ο κόσμος αποκαλούσε «φρούριο». Το κτίριο φρουρείτο και απαγορευόταν η είσοδος στο κοινό. Εκεί μέσα εργάζονταν εντατικά πολιτικοί μηχανικοί και ειδικοί τεχνικοί και σχεδίαζαν τη «Γραμμή Μεταξά», ένα αμυντικό τείχος στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα. Ερείπια του τείχους αυτού υπήρχαν μέχρι πριν από λίγα χρόνια.

4. Τους εαρινούς μήνες του 1940 επάνω από την πόλη της Θεσσαλονίκης πετούσαν σχεδόν καθημερινώς σμήνη αεροπλάνων της 113 Πτέρυγας Μάχης, εκτελώντας εικονικές αερομαχίες. Στο γειτονικό μας σπίτι διέμενε ο ιπτάμενος σμηναγός Δ. Μανιάκης, τον οποίο ρώτησαν οι γονείς μου τι συμβαίνει και αυτός απάντησε: «Προετοιμαζόμαστε για τον πόλεμο».

5. Ο Μεταξάς, απευθυνόμενος στον ελληνικό λαό το 1940, τον προέτρεψε να φυτέψει στον κήπο του, ακόμα και στις γλάστρες του, πατάτες και άλλα φαγώσιμα, για τις δύσκολες ημέρες που επρόκειτο να έρθουν.

6. Στις 15 Αυγούστου 1940, ανήμερα της Παναγίας, ιταλικό υποβρύχιο βύθισε στην Τήνο το ελληνικό αντιτορπιλικό Eλλη. Δεν ήταν αυτή μια προειδοποίηση του Μουσολίνι για τον επερχόμενο πόλεμο, και θα μπορούσε ο Μεταξάς να την αγνοήσει; Ο ελληνικός λαός ξεσηκώθηκε με κραυγές εναντίον των Ιταλών και ο Μεταξάς γνώριζε τον επερχόμενο πόλεμο. Αξίζει να προστρέξει κανένας στο Διαδίκτυο στο site: http//pheidias. antibaro.gr/1940/metaxas.htm, όπου θα βρει σημαντικές δηλώσεις του Μεταξά προς εκδότες εφημερίδων, οι οποίες αποδεικνύουν την προετοιμασία του για τον πόλεμο. Την ιστορική αλήθεια πρέπει να την προβάλλουμε όπως ακριβώς έχει, ανεξάρτητα από τα πολιτικά μας φρονήματα.

Aντώνιος-Aιμίλιος Tαχιάος,
ομότ. καθηγητής ΑΠΘ,
Αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών,
Αλλοδαπό μέλος της Σερβικής Ακαδημίας Επιστημών και Τεχνών και της Βουλγαρικής Ακαδημίας Επιστημών


http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_26/10/2013_537998
ΔΑΙΔΑΛΟΣ
ΔΑΙΔΑΛΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 2845
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010
Τόπος : daidalakos@yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άνοιξις 1940 : Oι Φαλαγγίται  της  Ε.Ο.Ν. ετοιμάζονται για τον επερχόμενο πόλεμο. Η αριστοτεχνική προπαρασκευή του Έθνους από τον Ι.  Μεταξά Empty Απ: Άνοιξις 1940 : Oι Φαλαγγίται της Ε.Ο.Ν. ετοιμάζονται για τον επερχόμενο πόλεμο. Η αριστοτεχνική προπαρασκευή του Έθνους από τον Ι. Μεταξά

Δημοσίευση  ΤΑΥΓΕΤΗΣ Πεμ Νοε 07, 2013 12:39 am

η κυριααρχια της εγκληματικης αριστερας στην ελλαδα μας οδηγει να αναρωτιομαστε ποιος ειπε το ΟΧΙ

σαν να λενε οι αγγλοι οτι το ειπε ο λαος κια οχι ο Τσωρσιλ.Αν ο τσωρσιλ τα εβριακε με την γερμανια
ναι τι θα εκανε ο λαος;;;

ασχημο πραγμα να εισαι αριστερος ΔΕΝ εχεις μυαλο και υποβιβαζεσαι σε επιπεδο ζωης σκουλικιου

ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3338
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης