Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση
Ελληνική Ιστορία 1940-49 .Ένα έθνος σε κρίση
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι ΕΛΑΣίτες το παίζουν "μωρές παρθένες" για την συναυτουργία τους στο Χορτιάτη

Πήγαινε κάτω

Οι ΕΛΑΣίτες το παίζουν "μωρές παρθένες" για την συναυτουργία τους στο Χορτιάτη Empty Οι ΕΛΑΣίτες το παίζουν "μωρές παρθένες" για την συναυτουργία τους στο Χορτιάτη

Δημοσίευση  ΔΑΙΔΑΛΟΣ Τετ Σεπ 08, 2010 8:52 pm

.............Όταν έγινε η παρουσίαση του βιβλίου μου «Ό,τι απόμεινε απo τη μέρα εκείνη, η μνήμη είναι» στην Δημοτική αίθουσα Χορτιάτη, στις 11.5.08 ζήτησα από τους κατοίκους του χωριού μας να μου δώσουν ότι πληροφορία είχαν σχετικά με την καταστροφή του χωριού για μελλοντική χρήση.
Πριν δημοσιευθεί το βιβλίο ο Γιώργος Φαρσακίδης - ο μόνος που ζεί απο τους άνδρες του ΕΛΑΣ που πήραν μέρος στην ενέδρα - μου είπε,χωρίς να έχει κάποιο στοιχείο, αλλά συμπερασματικά, ότι οι Γερμανοί δεν ήταν δυνατόν να προλάβουν την ίδια μέρα να οργανώσουν αντίποινα διότι δεν τους έπαιρνε ο χρόνος. Άρα κατέληγε στο συμπέρασμα ότι το έγκλημα είχε προαποφασισθεί.

Τελεία και παύλα.
Ο ΕΛΑΣ απεφάνθη.
Η ιστορία υποκλίνεται


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

http://www.hortiatis570.gr/paper/137/6-1.htm
ΔΑΙΔΑΛΟΣ
ΔΑΙΔΑΛΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 2845
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010
Τόπος : daidalakos@yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα
» Πώς ο Ιωάννης Λαδάς έσωσε το τομάρι του Γεωργίου Ράλλη από τους Ελασίτες
» Ανίκανοι και ανίδεοι οι ΕΛΑΣίτες στα Δεκεμβριανά. Άφηναν ανενόχλητο 12 ημέρες το Αρχηγείο της RAF να τους τσακίζει.
» Ποιά στερεότυπη απάντηση έδιναν οι ΕΛΑΣίτες όταν τους ρωτούσαν "Σε ποιές μάχες έλαβες μέρος"
» Θ. Βαλτινός:Aναγορεύσαμε σε αρχάγγελους τους ΕΛΑΣίτες και τη μισή Πελοπόννησο ΠΡΟΔΟΤΕΣ (Αυτή είναι η πο*στρ*δεξιά του νάνου της Πρώτης Σερρών)
» Η φυσική συναυτουργία του ΕΑΜ στο ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης